05.01.20

Книга чи книжка - як правильно?

Ці слова є синонімами, але відрізняються усталеною сполучуваністю.

Правильно

Книга – в діловому і побутовому мовленні книгою називають зшиті докупи аркуші з відповідними записами: бухгалтерська книга, книга скарг і пропозицій, книга відгуків. Іменник «книга» звучить з відтінком урочистості, піднесеності.
Книга вчить, як на світі жить.
Свої враження від виставки ми записали в книгу відгуків.
Книжка – загальна назва для друкованого видання літературного твору. Входить також до цілого ряду термінологічних висловів: трудова книжка, ощадна книжка, медична книжка.

Для проходження практики студентам потрібно оформити медичні книжки.
Мама подарувала мені нову записну книжку.

Отже, існує різниця між цими словами, вони не є абсолютно тотожні і їх не можна довільно вживати на свою вподобу. Хоч ці слова й мають схожість, однак різниця між ними суттєва, і залежить вона не стільки від змісту, скільки від розміру книжки. Найбільше ми вживаємо слово книжка: «Ах, я довго вас ждала, ще як над книжкою поезій сміялася, ридала» (П. Тичина); «Письменному — книжка в руки» (М. Номис).
Під словом книга розуміємо грубий фоліант, гросбух — головну бухгалтерську книгу, книгу вхідних і вихідних паперів чи так зване Святе Письмо: «Чи то вмер чернець у келії, пишучи святу книгу?» (І. Франко). Виходячи з цього, треба відповідно користуватися словами книжка й книга.

Таким чином, можна вважати, що книга - це матеріальний об'єкт, а книжка - це об'єкт літератури.